Hem / Klädbutiker / Rödakorset
Rödakorset

Rödakorset

Tillbaka
Centralgatan 3, 598 98 Mariannelund, Sverige
Butik Second handbutiker
10 (1 recensioner)

På Centralgatan 3 i Mariannelund ligger en butik som är mer än bara en plats för handel. Röda Korsets anläggning här är en så kallad "Mötesplats Kupan", vilket signalerar att dess syfte sträcker sig bortom att bara sälja varor. Det är en verksamhet som drivs av en av världens mest kända humanitära organisationer, och varje aspekt av butiken genomsyras av detta uppdrag. För den som letar efter second hand-kläder eller unika prylar, erbjuder denna butik en möjlighet att handla med ett högre syfte. Men som med alla verksamheter finns det både starka sidor och punkter som kräver eftertanke från potentiella besökare.

En skattjakt för ett gott ändamål

Det primära dragplåstret för Röda Korsets second hand-butiker är kombinationen av fyndjakt och välgörenhet. Överskottet från försäljningen går direkt till Röda Korsets hjälpinsatser, både lokalt inom Eksjö kommun, nationellt i Sverige och internationellt. Detta ger en extra dimension till shoppingupplevelsen; en inhandlad jacka eller en bok blir inte bara ett personligt tillskott, utan också ett bidrag till någon i nöd. För kunder som värdesätter etisk konsumtion är detta en avgörande fördel.

Sortimentet i en Kupan-butik är helt beroende av donationer, vilket innebär att utbudet ständigt förändras. Ena dagen kan man hitta en perfekt sliten jeansjacka, nästa dag en uppsättning retro-porslin. Detta gör varje besök unikt. Här finns potential att hitta allt från damkläder och herrkläder till barnkläder, böcker, husgeråd och leksaker. För den som uppskattar vintage mode och att skapa en personlig stil som inte går att köpa i vanliga klädbutiker, är detta en guldgruva. Att handla här är också ett aktivt val för hållbart mode. Genom att ge begagnade kläder och föremål ett nytt liv minskar man avfall och konsumtionshets, vilket är en allt viktigare faktor för många medvetna konsumenter.

Mer än bara en butik

Namnet "Mötesplats Kupan" är ingen slump. Konceptet handlar om att skapa en social samlingspunkt i lokalsamhället. Butiken i Mariannelund är tänkt att vara en plats där människor kan träffas, interagera och känna gemenskap, ofta över en kopp kaffe. Denna sociala funktion är särskilt värdefull på mindre orter. Verksamheten drivs av volontärer, människor från lokalsamhället som engagerar sin tid för en god sak, vilket bidrar till en välkomnande och personlig atmosfär som sällan återfinns i större, kommersiella kedjor. Att handla här innebär också att man stödjer och upprätthåller denna viktiga lokala mötesplats.

De praktiska realiteterna: Planering är A och O

Den största utmaningen för en potentiell kund är butikens mycket begränsade öppettider. Verksamheten håller endast öppet tre timmar på tisdagar (15:00-18:00), tre timmar på torsdagar (15:00-18:00) och tre timmar på lördagar (10:00-13:00). Den är stängd måndagar, onsdagar, fredagar och söndagar. Dessa korta och specifika tider gör det svårt för personer med vanliga arbetstider att besöka butiken på vardagar. Ett besök kräver noggrann planering och är inte något som enkelt kan göras spontant. Detta är en direkt konsekvens av att butiken drivs av volontärer, men det är likväl en betydande nackdel för tillgängligheten.

En annan aspekt som är typisk för loppis och second hand är oförutsägbarheten i sortimentet. Även om detta är en del av charmen, kan det också vara en nackdel. Man kan aldrig vara säker på att hitta vad man söker, varken när det gäller typ av plagg, storlek eller stil. Till skillnad från traditionella klädbutiker finns inga garantier. Detta kräver tålamod och ett öppet sinne från kunden – man besöker inte Rödakorset för att snabbt hitta en specifik produkt, utan snarare för att se vad som råkar finnas för dagen.

Sammanfattande bedömning

Röda Korset Mötesplats Kupan i Mariannelund är en verksamhet med ett stort hjärta och ett tydligt syfte. För den som vill stödja välgörenhet, handla hållbart och uppskattar unika, begagnade föremål är det en utmärkt destination. Den sociala aspekten som en mötesplats tillför ytterligare ett lager av värde för lokalsamhället. Den främsta nackdelen är de starkt begränsade öppettiderna, som kräver att besökare anpassar sig helt efter butikens schema. Om man har möjlighet att besöka under de få timmar den är öppen, erbjuder den en meningsfull och potentiellt givande shoppingupplevelse som skiljer sig markant från den vanliga detaljhandeln.

Andra företag som du kanske är intresserad av

Visa alla